איך להרבות צמחים מהגינה הביתית

סוגים רבים של צמחים מתרבים על ידי ייחורים. סוגים אחרים באמצעות חלוקה או זרעים. אין ספק כי ריבוי צמחים מהגינה הביתית הפרטית היא אחת ההנאות הגדולות שבגינון. היכולת להרחיב בעצמכם את חלקת השלווה הירוקה שלכם, לשמר זנים נדירים ולתרום לקיימות, בתוך הבית פנימה או בחצר הבית, ואפילו בתור מתנה נפלאה, בדרך חסכונית מועילה, מספקת ומשמחת.

בין אם אתם גננים מנוסים ועתירי ידע ובין אם אתם מגלים רק עכשיו את העונג שבטיפוח עציצים ביתיים, בחנות הפרחים שושי רגעים של פרחים ננסה במאמר זה להעניק לכם מעט מידע שימושי, איך בזכות ענף או לפעמים אפילו עלה מצמח האם, תוכלו להרבות את מגוון הצמחים בגינתכם. 

שתי שיטות קלות ומתגמלות להרבות צמחים לבד

ייחורים

אחת השיטות הקלות והפופולריות ביותר להרבות צמחים. 

ייחור הוא חתיכה מהגבעול, העלים או שורש הצמח, שמושרשים על מנת להשיג צמיחה מחודשת. למרות שדרך ריבוי הצמחים היא על פי רוב דרך הזרעים שלהם, ישנם לא מעט זנים אותם ניתן להרבות על ידי חיתוך חלק מהצמח כדי לקבל צמח חדש בעל מאפיינים זהים.

  1. חשוב מאד לבחור צמח נקי ממחלות, חזק ובריא
  2. בעזרת סכין או מזמרה חדים ונקיים חותכים בזהירות מהצמח כ 15 ס"מ ממש מתחת לצומת העלים על הגבעול או הגזע. כדי להבטיח הצלחה, אנחנו ממליצים לכם לקחת יותר מענף אחד, ולחתוך אותו קרוב לקצה הענף, במקום בו הוא צעיר וחזק.
  3. שימו את הענף בכלי עם מים, כך שהענף ישב רובו בתוכם. אנחנו ממליצים על בקבוקים או אגרטלים שקופים עם פתח צר, כדי לעקוב אחר צמיחת השורשים וכן על מנת לצמצם את אידוי המים. ניתן להוסיף הורמון השרשה, כדי לזרז את צמיחת השורשים אך לא חייבים.
  4. ניתן להשאיר את הייחור במים, וניתן, כשהשורשים ארוכים מספיק לשתול אותו במיכל המתאים.
  5. ניתן לשתול את הענף ישירות בעציץ עם אדמה לחה מאד והקפידו לשמור על לחותה. זו שיטה קצת פחות נוחה מאחר ואין אפשרות לבדוק ולראות את צמיחת השורשים. כדי לבדוק אם הצמח השריש באדמה, יש אחרי מספר שבועות לנסות ולמשוך אותו מתוך האדמה, אבל בעדינות. אם ישנה התנגדות – הצלחתם וזה הזמן להעבירו למכל שתילה גדולה יותר.
  6. מקמו את הכלי עם הייחור במקום מואר, אך לא עם שמש ישירה.

שכבות

שיטת ריבוי פשוטה, יעילה במיוחד עבור צמחים בעלי גבעולים גמישים וארוכים, כגון מטפסים. יש לדעת כי שיטה זו לוקחת בין מספר שבועות למספר חודשים עד להשרשה.

  1. הקפידו לבחור צמח טרי ובריא, שכבר גידל לעצמו גבעולים ארוכים מספיק וגמישים, ובחרו מתוכם ענף שיהיה ארוך מספיק ונוח לכופף ולהניח על האדמה.
  2. הסירו את כל העלים מחלקו התחתון, הכינו מעין תעלה רדודה באדמה, הניחו אותו בתוכה וסביבו הניחו חוט מתכת מכופף בצורת האות U – כדי למנוע אותו מלזוז.
  3. הקפידו על השקיה לשם שמירה על לחות האדמה
  4. לאחר שפיתח שורשים, ניתן לנתק אותו מצמח האם ולשתול מחדש באדמת הגינה או במיכל המתאים.

לסיכום

יתרונות ריבוי הצמחים מהגינה הביתית הם רבים, הם מאפשרים לנו חסכון כספי, וקידום גישה בת קיימא יותר לגינון.

אסתטיקה וגיוון משופרים בגינה: מאפשרים ליצור גינות מגוונות על ידי החלפת ייחורים עם גננים חובבים אחרים, שיפור האסתטיקה ותחושה של יצירתיות.
 

מגזין כתבות

הצג הכל

שושי משלוחי פרחים ומתנות
מה תרצה לשלוח היום?

הצג הכל