איך לטפל בחמנית בעציץ?

החמניות מספקות שמחה וחיוניות לכל חלל בו הם נמצאות. גידול החמנית בעציץ מאפשר לנו ליהנות מיופיין גם אם אין לנו גינה. יחד עם זאת, יש צורך במעט ידע ותשומת לב על מנת להצליח ולגדל חמנית בעציץ. לפניכם כמה עצות והנחיות שיעזרו לטפל בחמנית שבעציץ. 

לחמניות מחזור חיים מהיר מאוד וקצב גדילה מרשים. מרגע הזריעה, עוברים כ-10 ימים עד הנביטה, ותוך 3 חודשים בלבד, הצמחים יגיעו לבגרות ולגודל הסופי וניתן יהיה לקטוף את הפרחים. 

איך לשתול חמנית בעציץ?

הדבר החשוב ביותר לחמניות הוא השמש. הצמח לא יתפתח כראוי ללא שפע של אור ישיר. לכן, המקום האידיאלי לשתול חמניות הוא בדרך כלל בחוץ, באזור שטוף שמש. אין זה אומר שלא ניתן לגדל חמניות בתוך הבית, אם יש לנו מקום קרוב לחלון שטוף שמש, בו תוכל לקבל החמנית לפחות שש שעות אור ישיר ביום. 

אחת הנקודות העיקריות שיש לזכור בעת טיפול בחמניות היא שהחמנית מפתחת מערכת שורשים נרחבת ועמוקה מאוד, שלעיתים תגיע לעומק גדול יותר מגובה הגבעול עצמו. זו הסיבה בגללה יש לשתול אותן בתוך מכל גבוה מספיק.

אם כן, בבואנו לגשת למלאכת שתילת החמנית נצטייד ראשית כל במיכל עמוק וגדול. אם המכל רחב דיו, ניתן למקם יותר מצמח אחד בתוכו, אך מאחר והחמנית רגישה למעברים, כדאי לשתול אותה מראש במכל הקבוע והסופי שלה. חשוב מאוד שלמכל השתילה יהיו פתחי ניקוז ושאדמת השתילה תהיה עשירה. בעת בחירת דשן, בחרו בנוסחה מאוזנת עם חלקים שווים חנקן, זרחן ואשלגן.

כיצד לטפל בחמניות בעציץ?

החמניות נחשבות לצמחים עמידים לרוב תנאי האקלים ואין להם בעיות באקלים חם או אפילו חם מאוד. גם באקלים ממוזג או קריר הן בעלות כושר הסתגלות טוב, אך לא מומלץ לחשוף אותן לטמפרטורות נמוכות במיוחד. לכן, אם אתם חיים באזורים בהם בחורף, כפור והטמפרטורות מגיעות אל מתחת ל-0 מעלות כדאי להכניס את החמניות אל תוך הבית, למקום המתאים להן.

1. השקיה

בשלבי הצמיחה הראשוניים זקוק הצמח ליותר מים, בהמשך רצו לשמור על רמת לחות נוחה באדמה, אך להקפיד שלא תהיה מוצפת או ספוגה, מאחר והדבר עלול לגרום לרקב בשורשים או לטפילים כמו פטריות. 

ניתן ואף רצוי להשתמש בשילוב של חצץ ואבנים להטבת ההתפתחות והניקוז.

2. גיזום

לשם שמירה על המראה ועידוד פריחה מתמשכת בעציץ יש לגזום עלים, או גבעולים מתים כדי לקדם צמיחה חדשה. הסרת פרחים שלא נפתחו או שנבלו, תעזור לחמנית להפנות אנרגיה ליצור פריחה מחודשת במקום שתייצר רק זרעים.

3. טיפול כללי וסימני אי-נחת

אם נראה שהחמנית שפופה והעלים יבשים ייתכן שהיא זקוקה להשקה תכופה יותר.

היעדר אור שמש ישיר לפחות 6 שעות ביום יכול להשפיע לרעה על התפתחות הצמחים.

במהלך עונת הפריחה, יש למרוח דשן בשחרור איטי, כל ארבעה עד שישה שבועות.

סיכום

זני החמניות המתאימים לגידול ביתי הם הזנים הננסיים. בעת השתילה לא מומלץ להניח יותר משלושה זרעים באותו העציץ או בעומק של יותר מ-2.5 ס"מ, מאחר ומדובר בצמח שזקוק למרחב כדי לשרוד.

לאחר הנביטה  יש להוסיף חומרים מזינים לאדמה ולהקפיד על השקיה מותאמת. בחירת האדמה לניקוז חשובה וניתן להשתמש בשילוב של חצץ וסלעים לקבלת תוצאות התפתחות הצמח הטובות ביותר. ההשקיה הטובה ביותר לחמנית שצמחה היא עם מרסס או מזלף. 

לחמניות באגרטל, החליפו כל יומיים את המים וחתכו את הגבעולים באלכסון כ-3 ס"מ כדי להוסיף חומרים מזינים.

בכל שאלה והתייעצות, הינכם מוזמנים להיוועץ עם צוות חנות הפרחים של שושי.

מגזין כתבות

הצג הכל

שושי משלוחי פרחים ומתנות
מה תרצה לשלוח היום?

הצג הכל