גידול פרחים בחממה - למה?

חשבתם פעם מדוע חנויות פרחים רבים מגדלות פרחים בחממה? בין אם אתם חובבי גינון נלהבים, מוכרי פרחים בצדי הדרכים או סתם אוהבים מראה פרחים רעננים בחדרי הבית, ייתכן שתהייה שכזו חלפה לרגע במחשבותיכם, מדוע בעצם לא זורעים או שותלים את כל הפרחים בשדות, כמו למשל שדות הכותנה או החמניות שאנחנו כל כך נהנים לראות בטיולינו השונים. בקיצור, בשביל מה יש חממות.

מהי חממה?

מבנה החממה עשוי ברובו מחומרים שקופים כמו זכוכית או פלסטיק. מטרת החממה - ליצור סביבה מלאכותית, המעניקה לצמחים הגדלים בה שגשוג מיטבי באמצעים מלאכותיים.

אמצעים אלה כוללים: ויסות הטמפרטורה והלחות וגורמים חשובים נוספים. את כל אלה היא משיגה בעזרתם של מערכות אוורר, הצללה, חימום והשקייה מבוקרת, השומרים על אקלים קבוע ואחיד ללא כל תלות או קשר למזג האוויר השורר מחוצה לה.

יתרונות הגידול בחממות

תמרון ובקרת אקלים

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של גידולי חממה הוא תמרון הסביבה האקלימית באמצעי בקרה שונים, המאפשרים למגדלים את כלל הכלים לדמות את התנאים האידיאליים הדרושים לקידום צמיחה בריאה, יציבה ומהירה בכל זמן נתון, ללא כל קשר לעונות המתחלפות ושינויי מזג האוויר שלעתים עלולים להיות קיצוניים.

הפרחים בחממה זוכים לתנאים האופטימליים להם הם זקוקים, כל הזמן וכך מתאפשר לנו ליהנות מיופיים לאורך כל השנה.

עונת גידול ממושכת והגנה ממזיקים

החממות מהוות עבור הפרחים סוג של עיר מקלט בטוחה ומותאמת, בה יוכלו לצמוח ולפרוח ללא כל סכנת פגיעה. כאשר מגדלים צמחים בשדות הפתוחים הם חשופים לגורמים חיצוניים שונים כמו מזיקים, מחלות ושינויי טמפרטורה, לחות או יובש קיצוניים.

החממות למעשה מבודדות את הפרחים מפני מזיקים שונים, כשהן משמשות כמחסום פיזי, נגד מזיקים ומחלות שעלולים לפגוע בצמחים הגדלים בשדות פתוחים. בזכות הבידוד הזה, יכולים המגדלים למזער לכדי מינימום את השימוש בחומרי הדברה שונים, דבר המוביל בהכרח לפרחים בריאים יותר, גם עבור מי ששמח לארח אותם באגרטל בביתו וגם לסביבה.

בחממות ישנה אפשרות בלתי מוגבלת להאריך את עונת הגידול של הפרחים, גם מעבר לתקופת פריחתם הטבעית, ולהגן עליהם מפני כל אלה. לזמינות שכזו, לאורך כל השנה, יש ערך כלכלי משמעותי, עליו נרחיב מעט בהמשך.

קצב צמיחה ושיפור האיכות

תנאי החממה, תורמים לצמיחה מואצת. למגדלים ישנה שליטה מלאה על דרישות ההשקיה, הדישון וההזנה של הפרחים. ההשקיה נעשית בעזרת מערכות השקיה משוכללות ומתוזמנות היטב, המונעות השקיה חסרה או לחילופין עודפת, ניתן לבודד צמחים מסוימים לתאי חממה נפרדים ולמצוא במדויק את רמות וסוג חומרי ההזנה המשפרים את צמיחתם וליישם את המידע בחממה הגדולה.

הסביבה המבוקרת מביאה להאצה בהליך הפריחה, לאיכות פריחה משופרת כמו גבעולים ארוכים יותר, צבעים עזים יותר, או אפילו תפרחת גדולה יותר. בזכות הבקרה על התאורה, ההזנה, ההשקיה והלחות באוויר, החממה מעניקה למגדלים את האפשרות לתכנן את מחזורי הגידול שלהם, על פי צרכי השוק. השימוש בחממה מאפשר את השתילה שאינה תלויה בכל גורם חיצוני.

אקזוטיקה והפרחים כעולים חדשים

הסביבה המבוקרת שבחממה מאפשרת למגדלים לגדל מיני פרחים וצמחים, שאינם בהכרח תואמים את האקלים המקומי בו חיים המגדלים ובו נמצאת חממת הגידול.

על ידי התאמה קפדנית של תנאי החממה, ניתן לספק את בית הגידול הנכון והמדויק ביותר עבור הפרחים והצמחים הללו ונפתחות אפשרויות רבות נוספות ליהנות מזני פרחים אקזוטיים ומיוחדים שאילו ניסינו לשתול בשדה הפתוח, רחוק מבית גידולם הטבעי, לא היו שורדים.

יתרונות סביבתיים וכלכליים 

החממות מאפשרות את מקסום יעילות המשאבים, על ידי מזעור השימוש במים ודשנים.

מערכות ההשקיה המבוקרות שבחממות מבטיחות ניצול נכון ומיטבי של צריכת המים ובכך תורמות להפחתתה. השימוש המופחת בדשנים וחומרי הדברה הופך את הגידול בחממה ליישום בעל אחריות לגורמי הסביבה השונים, כמו למשל מניעה כמעט מוחלטת של מי נגר במקרה של השקיה עודפת ואדמה רוויה מידי ובמקביל הגנה על האדמה מפני זיהום מי נגר בחומרי דישון שגורמים נזק לסביבה ועוד.

ייצור פרחי חממה מאפשר גידול כל השנה. גידול קבוע זה מבטיח הכנסה קבועה, שאיננה תלויה באתגרים השונים שמעמידות בפני המגדלים העונות השונות.

לסיכום

לגידול הפרחים בחממות שפע יתרונות שאינם זמינים בגידול בשדה הפתוח.

על ידי ויסות סביבת הגידול והארכת עונת הגידול הטבעית, גידול חממה מספק יתרונות רבים כגון בקרת אקלים, פרודוקטיביות מורחבת, שיפור איכות הפרחים וקיימות סביבתית.

החממות מאפשרות גידולים שבתנאי שדה לא היו מתאפשרים ומרחיבות כך את ההיצע הפורח לשוק הקונים.

נכתב על-ידי צוות שושי פרחים, משלוחי פרחים טריים וריחניים

מגזין כתבות

הצג הכל

שושי משלוחי פרחים ומתנות
מה תרצה לשלוח היום?

הצג הכל