הכל (כמעט) אודות שרכים

כמה חן ויופי יש בעלווה הירוקה והשופעת של שרכים בגינה, או בשרכים התלויים במרפסות. השרכים הדקורטיביים, מאופיינים על ידי עלים בצורות שונות כמו כפות, תחרה ונוצות, שצומחים לאורך גבעול מרכזי, ונפרשים לצדדים.

צבעם הירוק של השרכים משרה שלווה על כל רואיהם. אבל, הידעתם שהשרכים הם בין הצמחים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ והם בעלי מאפיינים הייחודיים רק להם ומפרידים ביניהם לבין קבוצות הצמחים האחרות? במאמר שלפניכם מאת שושי פרחים, תקבלו מעט אודות קבוצת הצמחים הייחודית והמלצות איך לגדלם בבית או בגינתכם הפרטית.

מה הם שרכים?

ניתן למצוא שרכים במערכות אקולוגיות רבות ומגוונות במו מדבריות, ביצות, על עצים וסלעים וכמובן ביערות. ישנם זני שרכים שיכולים לשרוד בסביבות קיצוניות כמו הרים גבוהים מאד או באזורים צחיחים. קיימים מעל 12,000 מינים מוכרים לעולם הבוטניקה, על פני כל כדור הארץ, מלבד אנטארקטיקה. 

לשרכים חשיבות רבה מבחינה אקולוגית ובזכות תפוצתם הרחבה הם בעלי חשיבות מכרעת לאיזון ושימור המגוון הביולוגי של כדור הארץ. הם מעשירים את הקרקע ושומרים על פוריותה, כאשר עליהם נושרים ומרקיבים הם מוסיפים חומרים מזינים אורגניים לאדמה. תהליך זה מבטיח צמיחתם של צמחים רבים אחרים בסביבתם, כלומר השרכים תומכים באורגניזמים חיים אחרים. השרכים מסייעים בשימור המים על הפלנטה בזכות מערכת השורשים המסועפת שלהם שסופחת אליה מים ובכך מצליחה לשמור את רמת הלחות בסביבתם הקרובה. העלווה הצפופה, שמספקת צל מגנה מפני איבוד לחות הקרקע.

השרכים מספקים מגוון עצום של בתי גידול ומקורות מזון לשפע מינים של חיים כמו יונקים קטנים וחרקים שתזונתם נשענת על עליהם, הנבגים שלהם ועוד. חלק מהשרכים אף משמשים כצמחי מרפא.

איך לגדל שרכים בבית?

שלא כמו הצמחים הפורחים, המתרבים באמצעות זרעים, השרכים מתרבים באמצעות נבגים. 

למרות יופיים הרב ולמרות העובדה שגידול שרכים בבית הוא אפשרי ויכול להיות חוויה מהנה חשוב מאד לקחת בחשבון, שהעובדה שהשרכים מתרבים על ידי נבגים, עלולה להוות בעיה עבור אנשים עם אלרגיות, או רגישויות ולכן מומלץ שלא לגדלם בתוך הבית פנימה, אלא במרפסות או בצמוד לפתחי אוורור גדולים.

כמה טיפים לגידול שרכים

ראשית כדאי שנדע מהם מיני השרכים המתאימים לגידול ביתי. לזנים שונים של שרכים דרישות שונות, לכן חשוב שהשרך הנבחר יתאים לשטח שהקצתם לו לתנאי התאורה ששם וכמובן שלטעמכם האישי. 

שרכים לגידול ביתי:- 

  • שרך עלמה  - בעל גבעולים דקיקים שחורים ועלווה עדינה שמוסיף אלגנטיות לכל חלל פנימי. שרך העלמה דורש לחות גבוהה אור בהיר אך לא שמש ישירה.
  • שרך קן הציפור  - זכה לשמו בשל מראהו דמוי הקן, כשממרכזו בוקעים פרחים. שרך קן הציפור מסתדר גם בצל, ואינו חייב אור בהיר, דורש אדמה לחה תמידית.
  • שרך בוסטון או שרך החרב - הוא אחד השרכים הפופולאריים ביותר והוא הקל מכולם לטיפול. מסתדר בכל תנאי התאורה, אוהב אדמה לחה.

טיפול ומידע כללי

  1. רוב השרכים זקוקים לטמפרטורות שבין 15-23 מעלות. חשוב לשמור בסביבתם על טמפרטורה עקבית ולא להציב אותו בסמוך לפתחי מזגנים. 
  2. כדי לשגשג זקוקים השרכים לסביבה לחה המדמה את בית הגידול הטבעי שלהם, ולכן חשוב לוודא שתערובת השתילה מתאימה לשרך, שומרת על לחות, אך גם מתנקזת כראוי. במקרים בהם האוויר יבש כדאי להניח מגש מים בקרבתו על מנת להגביר את הלחות וכן מידי פעם להתיז עליו התזה ערפילית להגברת הלחות.
  3. אור שמש ישיר עלות לחרוך את עלוותו העדינה של השרך. חשוב למקם אותו בסמוך לחלון שאין דרכו כניסת שמש ישירה, או שיש וילון לפניו שיפזר את האור.
  4. עונת הגידול של השרכים, היא מראשית האביב עד ראשית החורף. לשם צמיחה בריאה נדרש לשרכים מדישון קבוע במהלך עונת הגידול. כדאי להשתמש בדשן מסיס במים ומדולל עד כדי 50% מעוצמתו המומלצת. על מנת לזכות בצמיחה מחודשת ולשם שמירה על בריאות הצמח, חשוב לגזום עלים צהובים או יבשים.

לסיכום

השרכים מוסיפים לווית יופי טבעי לכל חלל פנימי או חיצוני. הכרת הדרישות שלהם, ובחירה נכונה ומושכלת של השרך במתאים לכם יסייעו לכם ליצור גינת שרכים ירוקה שללא כל ספק תוסיף שלווה ונחת.
 

מגזין כתבות

הצג הכל

שושי משלוחי פרחים ומתנות
מה תרצה לשלוח היום?

הצג הכל