פרחי חורף

 

אודות פרחי חורף
ישראל משופעת בפרחי בר מיוחדים במינם, ססגוניים. חלקם צומחים רק בארץ וחלקם באזור מוגבל של שלה (אנדמיים). פעם, היו כאן יותר. בשנותיה הראשונות של המדינה נהגו אנשים לצאת אל האחו או אל המרחבים הירוקים ולקטוף כמה פרחים שרק רצו. עקרו פקעות של פרחי בר ובצדי הדרכים, בחנויות ובשווקים, ניתן היה לרכוש זרי ענק של נרקיסים, כלניות, רקפות ועוד פרחי בר נפלאים. תוך זמן קצרצר עמדו זנים שונים של פרחים וצמחים בארץ בפני הכחדה.

במחצית השנייה של שנות החמישים, החליטו אנשי החברה להגנת הטבע לצאת למלחמה על זכותם של פרחי הבר לפרוח, וזכותם של האנשים ליהנות מיופיים מבלי להסב להם נזק ו/או חלילה לגרום להיעלמותם, והכריזו על מאות מיני פרחי בר כפרחים מוגנים האסורים בקטיפה. בשנת 1963 נחקק "חוק הגנים הלאומיים ושמורות טבע" ובו פירוט של ערכי טבע מוגנים. משמעות המושג "ערכי טבע מוגנים" פשוטה - ערך טבע, שישנה סכנה ממשית להכחדתו, יחשב לערך טבע מוגן וכל פגיעה בו כמו קטיפה, רמיסה, עקירה או כל חבלה שהיא אסורים על פי חוק. החברה להגנת הטבע יצאה במסע הסברה חובק ארץ מגיל ינקות ועד בגרות. הכותרת שלוותה כמעט כל מוסד חינוכי הייתה "צא לנוף אך אל תקטוף". מסע ההסברה המשובח נתן את אותותיו, וכיום כל פעוט יודע שפרחי בר אסור לקטוף. גם עכשיו, קיימים זנים שונים של פרחי בר שסכנת הכחדה מרחפת מעליהם.

לא רק הקטיף המאסיבי של פרחי הבר בשנות החמישים של המאה הקודמת העמידם בסכנת הכחדה, אלא גם הפיתוח הסביבתי המאסיבי ברחבי הארץ, גזל מהם שטחי מחייה, ובתי הגידול הטבעיים שלהם הצטמצמו בצורה קיצונית. בשנים האחרונות מתקיימים מיזמים נפלאים שמטרתם לעודד את השבת גינות הבר על מנת לסייע בשמירה על המגוון הביולוגי בארץ. ניתן לרכוש זרעי פרחי בר, לזרוע אותם בגינות מקלט, בגינות הבתים ואפילו באדניות. הזריעה והפריחה שבעקבותיה מאפשרת לכל אחד ואחת לשלב את פרחי הבר קרוב אליהם, ליהנות מיופיים ולסייע בשימורם. בין פרחי הבר שניצלו, בזכות יוזמתם הנהדרת של אנשי החברה להגנת הטבע, נמצאות הרקפת והכלנית.

רקפת
הרקפת היא פרח חורף שפורח בין דצמבר לאפריל, כלומר לרקפת עונת פריחה ארוכה כשלשיאה היא מגיעה בפברואר. הרקפת אינה מותקפת ונאכלת על ידי בעלי החיים מפני שהיא צמח רעיל. היא מאד נפוצה ולשמחתנו מסתדרת יפה במגוון לא קטן של בתי גידול, ולא רק מתחת לסלע. עליה הגדולים בצורת "לב" וצורתה המיוחדת הכפופה משהו שמטרתה הגנה על האבקנים מטיפות הגשם, הפכו אותה לאחד הפרחים המוכרים והאהובים ביותר. הרקפת, זו שאתם פוגשים בטבע היא צמח מוגן, אך יש גם רקפות תרבותיות.  בזכות מיזם פרחי הבר ניתן לרכוש רקפות בר אותן תוכלו לשתול בסתיו ולזכות בפריחתן מידי שנה, אם תקפידו שלא להשקותן בעונת הקיץ - כדי שהפקעות לא תרקבנה. בשנת 2013 התקיימה תחרות לבחירת "הפרח של ישראל". לקהל הרחב הוצגו 10 זני פרחים. קרב ענקים התחולל בין הרקפת לכלנית, בסופו זכתה בתואר הנחשק הכלנית.

כלנית
על פי סקר של החברה להגנת הטבע, נחשבת הכלנית המצויה לפרח המוכר והאהוב ביותר בארץ. כמו הרקפת, גם הכלנית פורחת בין דצמבר לאפריל. תפוצתה גדולה ביותר מהצפון ועד הדרום ומי אינו מכיר את פסטיבל דרום אדום או את הפריחה של צומת מגידו בצפון. למרות שהצבע המוכר ביותר שלה הוא האדום, ישנן כלניות גם בצבעי סגול, לבן וכחול וזאת מפני שרבייתן של הכלניות נסמכת לא רק על האבקת החרקים (דבורים בעיקר) אלא זרעיה נישאים ברוח והצבעים השונים הם תוצאה של עירוב גנים כתוצאה מכך. מחקרים מראים ד"א שישנן דבורים המעדיפות את הכלניות הכחולות והלבנות – על פני הלבנות.

שושי משלוחי פרחים ומתנות
מה תרצה לשלוח היום?

הצג הכל